• wyszukaj nocleg

Miasto

rodzaj noclegu

do centrum

cena max
+ wyszukiwanie zaawansowane
  • Kuchnia słoweńska

Słowenia graniczy z Włochami, Austrią, Węgrami i Chorwacją. Myli się jednak ten, kto sadzi, że znajdziemy w tej kuchni kulinarne zapożyczenia od sąsiadów.


Jest bowiem typową kuchnią krajów bałkańskich, więc jedynie na stole chorwackim potrawy będą podobne. Dominują potrawy mączne, ziemniaki i fasola. Danie narodowe Słowenii – zupa fasolowa z dodatkiem kiszonej kapusty jest smakowym rarytasem. Podobnież śtruklja, czyli kluski znane w całej Europie Wschodniej, a w Słowenii popularne szczególnie.

Kuchnia słoweńska zachowuje wprawdzie odrębność, ale jednak kulinarna globalizacja odcisnęła i tu swoje piętno. Widać to w postaci musaki i bułki pita – wyraźny wpływ turecki.

Słowenia ma Adriatyk, a to nieocenione źródło owoców morza. Często podawana jest zatem puella, czyli ryż z owocami morza.

Na wysokie temperatury pije się głównie piwo, w tym szczególnie popularne marki: Kratochvil Pils i Črni Baron. Swoją tradycję ma tu (jak na całych Bałkanach) oczywiście bałkańskie wino. Cviček, Teran, Šipon i Renski Rizling – to najlepsze gatunki jakie spotkamy na Słowenii.


A na deser oczywiście potica będąca zawijanym ciastem orzechowym, który podawany do kawy smakuje przepysznie. Gibanica z Prekmurja to cieniutkie ciasto francuskie wypełnione makiem, orzechami włoskimi, jabłkami, rodzynkami i serem oraz polane kremem.

Źródło: www.przewodnik.onet.pl

  • Komentarze
brak komentarzy
  • Dodaj komentarz
Treść komentarza
+ Dodaj do komentarza własne zdjęcie (np. jeśli byłeś na danej imprezie)
+ Wstaw film z Youtube


 Imię   Miasto    kod Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Serwisy | Rejestracja

Sylwester 2016
stat4u