• wyszukaj nocleg

Miasto

rodzaj noclegu

do centrum

cena max
+ wyszukiwanie zaawansowane
  • Lublana – stolica w miniaturze

Słoweńska Lublana to miasto miniaturowe. Jej powierzchnia jest 25 razy mniejsza od powierzchni Warszawy. Aż trudno uwierzyć, że to właśnie ta niewielka przestrzeń jest największym i najludniejszym miastem Słowenii, a także polityczną, gospodarczą i kulturalną stolicą. Czego można się tam spodziewać?


Lublana jest miastem idealnym dla turystów, którzy chcą się zabawić, a później odpocząć. Zabawić można się w licznych klubach stolicy. Pod tym względem przoduje ulica Kersnikova, gdzie bawi się artystyczno-intelekrualna śmietanka miasta. O tym, że Lublana jest miastem przyjaznym przybyszowi można się przekonać wstępując do Kinoteki. Są tam organizowane przeglądy klasyki kina światowego jak i filmów niekomercyjnych. Po projekcjach widzowie najczęściej wstępują do, znajdującej się w tym samym budynku, kafejki Marilyn. W tej przyćmionej papierosowym kurzem knajpie prowadzone są długie dysputy na temat obejrzanych przed chwilą filmów. Każdy jest tam przyjacielem, każdy może się przysiąść i przyłączyć do rozmowy.


 Ulice miasta brzmią rowerowymi dzwonkami. Mieszkańcy niekiedy żartobliwie mówią o swojej stolicy, że jest zbyt mała, by wyprowadzać z garażu samochód, szybciej będzie przemieścić się jednośladem. A miejsc na przejażdżki i spacery nie brakuje. Niektóre ulice i place (np. Čopova ulica, Trubarjeva cesta, Prešernov trg) zamknięte są dla samochodowego ruchu, podobnie jak przeważająca część Starego Miasta. Można więc do woli spacerować po przepełnionych zielenią (liczne parki, skwerki) miejskich szlakach, które zachowały swój dawny charakter i urok.


 Władze zadbały aby turyści czuli się w mieści bezpiecznie i by nie zagubili się wśród labiryntów zabytkowych zaułków. Informacje dotyczące nazw zabytków, nazw ulic podane są na tabliczkach w czterech językach. Turysta może więc bez trudu zorientować się gdzie w danej chwili przebywa. 
   

 Źródło: www.turystyka.wp.pl

  • Komentarze
brak komentarzy
  • Dodaj komentarz
Treść komentarza
+ Dodaj do komentarza własne zdjęcie (np. jeśli byłeś na danej imprezie)
+ Wstaw film z Youtube


 Imię   Miasto    kod Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Serwisy | Rejestracja

Sylwester 2016
stat4u